Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Uchwała Nr XVI/123/2012 Rady Powiatu Kwidzyńskiego z dnia 26 marca 2012 w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Kwidzyńskiego do Stowarzyszenia "Powiślańska Lokalna Grupa Działania" z siedzibą w Górkach 3, 82-500 Kwidzyn.

Uchwała Nr XVI/123/2012

Rady Powiatu Kwidzyńskiego

z dnia 26 marca 2012

 

 

w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Kwidzyńskiego do Stowarzyszenia „ Powiślańska Lokalna Grupa Działania ” z siedzibą w Górkach 3, 82-500 Kwidzyn

 

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. f ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym ( tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1592 z póź. zmianami ) oraz art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ( Dz. U. z 2007 r. Nr 64, poz. 427 z póź. zmianami )

 

Rada Powiatu, uchwala co następuje :

 

§ 1

 

Wyraża się zgodę na przystąpienie Powiatu Kwidzyńskiego do Stowarzyszenia „ Powiślańska Lokalna Grupa Działania ” z siedzibą w Górkach 3, 82-500 Kwidzyn, zwanego dalej Stowarzyszeniem.

§ 2

Do wyznaczenia osoby reprezentującej Powiat Kwidzyński w Stowarzyszeniu upoważnia się Zarząd Powiatu.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UZASADNIENIE

 

Stowarzyszenie „ Powiślańska Lokalna Grupa Działania ” z siedzibą w Górkach 3, 82-500 Kwidzyn, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, o celach niezarobkowych, mającym na celu :

  1. działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w tym gmin : Kwidzyn, Sadlinki, Prabuty, Ryjewo oraz Gardeja,

  2. realizację lokalnej strategii rozwoju opracowanej przez lokalną grupę działania (LGD),

  3. monitorowanie i aktualizowanie Lokalnej Strategii Rozwoju,

  4. promocję obszarów wiejskich położonych w gminach, o których mowa w pkt 1,

  5. mobilizowanie ludności do wzięcia aktywnego udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich położonych w gminach, o których mowa w pkt 1,

  6. upowszechnianie i wymianę informacji o inicjatywach związanych z aktywizacją ludności na obszarach wiejskich położonych w gminach, o których mowa w pkt 1.

Oprócz celów głównych wymienionych powyżej celem Stowarzyszenia jest :

- wzrost zatrudnienia i spójności społecznej obszaru LSR,

- poprawa jakości życia mieszkańców obszaru,

- rozwój lokalnej aktywności społecznej,

-promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,

- promocja i wspieranie wolontariatu,

- promocja i wspieranie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania,

- promocja i wspieranie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,

- rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

- wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,

- promocja i wpieranie działań z zakresu ochrony środowiska, ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,

- promocja i wspieranie turystyki i krajoznawstwa,

- promocja i wspieranie działań na rzecz osób niepełnosprawnych,

- promocja i wspieranie działań na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,

- integracja i reintegracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działania adresowane do osób w wieku emerytalnym,

- promocja i wspieranie działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

 

Cele Stowarzyszenia, które zostały określone powyżej wpisują się w zakres działania i zadania powiatu określone w art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, tj. edukacji publicznej, promocji i ochrony zdrowia, pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych, kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, kultury fizycznej i turystyki, ochrony środowiska i przyrody, przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy, promocji powiatu.

 

Szczegółowe zasady działania Stowarzyszenia określone są w jego Statucie. Członkami Stowarzyszenia są osoby prawne i osoby fizyczne.

 

Przystąpienie Powiatu kwidzyńskiego do Stowarzyszenia wiąże się z opłacaniem składki rocznej w wysokości iloczynu kwoty 0,25 PLN i liczby mieszkańców według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego płatność składki, lub ostatniej opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny, zgodnie z odpowiednimi regulacjami wewnętrznymi Stowarzyszenia.

 

Podstawą realizacji założeń strategicznych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 są działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w ramach czterech osi priorytetowych. Celem osi 4 - Leader jest przede wszystkim budowanie kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców oraz przyczynianie się do powstawania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, a także polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami i ich waloryzacja, w skutek pośredniego włączenia lokalnych grup działania w system zarządzania danym obszarem. Leader jest podejściem do rozwoju obszarów wiejskich polegającym na oddolnym opracowaniu przez lokalną społeczność wiejską lokalnej strategii rozwoju obszarów wiejskich oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów łączących wiedzę i umiejętności trzech sektorów : publicznego, gospodarczego i społecznego. Przedstawiciele ci tworzą tzw. lokalną grupę działania - partnerstwo międzysektorowe, które samodzielnie wybiera projekty, a ich realizacja przyczynia się do osiągnięcia celów wspólnie opracowanej strategii.

Przystąpienie Powiatu Kwidzyńskiego do Stowarzyszenia przyczyni się do budowania partnerstwa sektorów publicznego, społecznego i gospodarczego, zgodnie z zasadami podejścia Leader na terenie działania LGD.

Dzięki członkowstwu w Stowarzyszeniu Powiat kwidzyński będzie miał wpływ na kształtowanie Lokalnej Strategii Rozwoju, która jest podstawowym dokumentem wskazującym kierunki rozwoju obszarów wiejskich w powiecie oraz wybór projektów składanych do LGD, które uzyskają dofinansowanie w ramach programu Leader. Uczestnictwo powiatu w LGD to także uzyskanie preferencji w trakcie ubiegania się o środki pochodzące z Unii Europejskiej.

W związku z powyższym w imieniu Zarządu Powiatu, wnoszę o przyjęcie proponowanej uchwały w przedłożonej treści.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Tarka 29-03-2012 11:21
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 26-03-2012
Ostatnia aktualizacja: Justyna Tarka 29-03-2012 11:32